literature

Epito kritika

Deviation Actions

Expell-HUN's avatar
By
Published:
1.2K Views

Literature Text

F O R D Í T Á S  !





AZ  ÉPÍTŐ KRITIKA: néhány megfontolandó tanács
2.0. verzió

Szerző: RockstarVanity



*Ha nem tudod, miről beszélsz, akkor ne beszélj róla!

Komolyan. Ha az életedben még sosem készítettél művészi fotót, akkor mitől lennél alkalmas arra, hogy észrevételt tegyél egy fotóművészeti alkotásra, valószínűleg nem kellene a fotósnak elkezdened azt ecsetelni, miként tökéletesíthetné a művét.  Ugyanis NEM TUDOD! Ha még semmit nem rajzoltál az életedben, nem tanulmányoztad, vagy tanultál a rajzolásról bármit is, akkor ne mondd embereknek, hogy mitől lehetne a rajzuk „jobb”. Ugyanis NEM TUDOD! Inkább arról írj, hogy a műveik milyen érzéseket ébresztenek benned, mire emlékeztetnek, milyen hangulatba kerültél tőlük, akármit… de ha valójában gőzöd sincs a folyamatról, amely a mű létrejöttéhez vezetett, akkor ebből a szemszögből ne írj hozzászólást.


*Mondd el, szerinted MIKÉPP lehetne valamit tökéletesíteni

Kevés annál idegesítőbb dolog van annál, mint „Dolgoznod kellene még a megvilágításon.” Hogyan?  Mi a gond vele? Min kellene még csiszolni? MIÉRT kell dolgozni rajta? Miképp lehetne dolgozni rajta?  Milyen előnyt jelentene, ha másképp csinálná, és miként növelné az a kép összhatását? Ha nem tudsz válaszolni ezekre a kérdésekre, vagy nem tudod megfelelően és tájékozottan alátámasztani a gondolataidat, akkor ne pazarold az idődet „Még dolgoznod kellene ezen…” vagy  „Az (akármi) jobb is lehetne” hozzászólásokkal.


*Nevezd meg azt, ami TETSZIK

Még ha nem is érzed úgy, hogy abban a helyzetben vagy, hogy építő kritikát fűzhetnél egy alkotáshoz, attól még elmondhatod, hogy mi TETSZETT benne.  Próbálj meg nem leragadni ott, hogy „Jó munka!” vagy a „Szép alkotás!” MIÉRT jó munka? MITŐL szép alkotás? Fejtsd ki!  Csak a magam nevében beszélhetek, de amikor valakinek tetszik valamelyik alkotásom, szeretném tudni, hogy miért.  Nem nehéz olyan hozzászólást hátrahagyni, amely ezt is megmagyarázza… Te TUDOD, hogy miért tetszik valami, amikor ránézel.  Csak mondd el! Az alkotó értékelni fogja, hogy időt szántál rá.


*Ha valami annyira tetszik, hogy a kedvenceid közé választod, akkor illik egy megjegyzést is hátrahagyni (az esetek többségében)

Szerény véleményem szerint, nincs annál kreténebb dolog, mint amikor valaki a fél galériámat a kedvencei közé pakolja anélkül, hogy egy árva szót is szólt volna a művek bármelyikéről, amelyeket kiválasztott.  Ha az illető nem beszél angolul, rendben.  Vagy ha nagyon tetszik valami és nincs idő hozzászólást írni akkor, amikor először látja, rendben. De ezeken kívül NINCS mentség a tömeges kedvencek közé pakolásra és a nulla hozzászólásra.  Ettől csak figyelemhajhász, kétségbeesett szajhának fogsz tűnni, és azokat senki sem szereti.


*Ne feledd, nem mindenki KÉRI a te „segítséged”

Ha a beállításaikat  a ’Critique Discouraged’-ra tették (= Nem kérek kritikát), akkor tiszteld a kívánságukat – ne magyarázd el nekik, hogy szerinted miként tehetnék a dolgaikat „jobbá”.  Ha szerették volna tudni, hogy szerinted mi hibázik a munkájukban, akkor a beállításuk az lenne: ’Allow Comments’ (= Hozzászólás megengedett) vagy ’Encourage Advanced Critique’ (= Az építő kritika szabad).    Fontos észben tartani, hogy amikor az emberek azt állítják be, hogy a véleményezés megengedett, az nem jelenti feltétlenül azt, hogy azt akarják, hogy darabokra szedd a művüket. Ne feledd, mindenkinek megvan a maga módja, miként készít el dolgokat, van saját stílusa és saját technikái.   Ahelyett, hogy azt mondanád ’Ezt másképp kellene csinálnod’, próbáld azt, hogy ’Ha én készítenék egy ilyen alkotást, megpróbálnám fényesebbre/erősebbre stb.’ Ilyen módon továbbra is tiszteled az alkotó egyéni stílusát.


*A kritizálás nem az egyetlen módja a „jó” hozzászólásnak

Akkor is, ha nem kérik azt, hogy egy alkotáshoz kritikát fűzzenek, MÉG mindig mondhatsz többet annál, mint ’Szép munka’ vagy ’Uramisten, kedvenc.’ Magyarázd el, mit jelent neked az alkotás, milyen gondolatokat ébreszt benned, miként indítja be a képzeletedet, milyen érzelmi reakciót váltott ki belőled a mű, mit gondolsz a műről különböző szempontok szerint, színek, formák, szimbólumok stb.  Ha a mű beállításait a ’Critique Discouraged’-ra állították (= Nem kérek kritikát), ez nem jelenti szükségképpen azt, hogy EGYÉB gondolatodat nem szeretnék hallani – ez csupán azt jelenti, hogy meg vannak elégedve azzal, ahogy a művük kinéz és nem kívánnak változtatni rajta. Úgyszintén, ne feledd, hogy a pozitív hozzáállás ugyanolyan értékes lehet, mint a kritika – ha egy alkotó sok embertől azt hallja, hogy valami JÓ az alkotásaikkal kapcsolatban, akkor azt folytatni fogják, miközben a stílusukat, technikáikat más aspektusból is fejlesztik.


*Ne feledd a különbséget a vélemény és a tény között

Egyértelműnek tűnik, mégis rendkívül sok ember hajlamos elfelejteni, hogy pusztán azért, mert ŐK nem szeretnek valamit, az nem jelenti azt, hogy az ’rossz’.  Jogod van nem szeretni valamit.  Ha mindannyian ugyanazt szeretnénk, a művészet (és az élet) fájdalmasan unalmas lenne.  Így hát mielőtt nekiállsz a billentyűzeteddel sértéseket fröcsögni a hozzászólásaidba valaki alkotásával kapcsolatban, egy pillanatra jusson eszedbe, hogy nem te vagy minden művészetek orákuluma, és semmi jogod vagy bármid, hogy azt mondd másoknak, hogy a művük egy szívás.


*Azért, mert valaki nem kíváncsi a kritikádra vagy nem ért egyet a véleményeddel, nem jelenti azt, hogy beképzelt, sem azt, hogy arrogáns

Őszintén, nem azt jelenti. Olykor örülök az embereknek, hogy tanácsokat adnak, néha viszont nincs szükségem rájuk, mert tökéletesen boldog vagyok egy alkotással, úgy, ahogy az van.  Mindig szívesen veszem azok tanácsát, akik tapasztaltak azokban a dolgokban, amelyeken dolgozom.  A bunkóságot viszont nem szívlelem.  Soha. Ha van valami hasznos és segítőkész mondanivalód, FONTOLD MEG ALAPOSAN a szavaidat, mielőtt megnyomod a ’Küld’ gombot. Olvasd vissza a hozzászólásodat és gondolj arra ’Hogyan érezném magam, ha ezt a hozzászólást az én művem kapcsán írták volna?’ Ha TUDOD, hogy feldühödnél tőle, akkor szövegezd át. Az internet viszonylagos anonimitása nem mentség arra, hogy bántó legyél. És ne feledd… nem tudsz mindent mindenről, és lehet, hogy jogod van megmondani valakinek, hogy valamit másképp kellene csinálnia, de neki is joga van azt mondani ’köszönöm, de nem.  Nekem úgy tetszik, ahogy van.’
A cikk fordítása :iconrockstarvanity: felhatalmazása alapján készült a GLOBAL TUTORIALS PROJECT keretében. [link]

Ő egyben a fenti cikk szerzője is.
A cikk eredeti nyelven megtalálható: [link]


A project célja, hogy a DA segédanyagait elérhetővé tegye minél több DA felhasználó számára. Ennek fontos eszköze, hogy minél több nyelven olvashatóak legyenek, hiszen nem beszél mindenki tökéletesen angolul.

Ezen a linken megtalálhatóak a fordításra váró anyagok, ha Te is szeretnél segíteni! Találhatsz itt anyagokat a digitális festés, rajzolás műhelytitkairól, a kosárfonásról, fotózásról, retusálásról, né.pszerű cikkekről, tanácsokról! :D [link]

Ha van olyan segédanyag, amelyet szívesen olvasnál magyar nyelven, azt is jelezd bátran, :iconrockstarvanity: felveszi a kapcsolatot a szerzővel a fordítási engedélyért!

Minden segítséget szívesen veszek - így azt is, ha a fenti fordításomban bármi javítási javaslatod van.



:tea:


**************

Tutorial Translation (TT)

This translation is part of the GLOBAL TUTORIALS PROJECT [link]



The original title of the journal above: A Guide to Constructive Critique
The author: :iconrockstarvanity:
The original text: [link]
© 2008 - 2024 Expell-HUN
Comments2
Join the community to add your comment. Already a deviant? Log In
Hú ez jó. Bevallom nem tartozom a jó kirtikusok közé, főleg, ha angol nyelven kell írni. És gyakran nem írok kritikát, nincs időm és mert nem igazán értek hozzá, de igyekszem majd fejlődni.